در روش پلاسمافرزیس، خون توسط دستگاه مخصوص، سانتریفیوژ و يا فيلتر شده و پلاسما در ظرف جداگانه ای جمع آوری می شود.

در نهایت، خون باقی مانده در محفظه توسط محلول نرمال سالین شسته شده و به اهداکننده بازگردانده می شود. تمام اقلام به کار رفته در این روش، یک بار مصرف و استریل می باشند و کل فرآیند در یک سیستم بسته استریل انجام می پذیرد. با کاربرد روش پلاسمافرزیس مطابق استانداردهای FDA آمریکا تا 112 بار در سال و بنا بر استانداردهای اتحادیه اروپا 36 بار و مطابق استانداردهای کشور ایران نیز 36 بار در سال می توان پلاسما اهدا نمود.
پلاسماهای جمع آوری شده پس از انجام آزمایشات غربالگري لازم و انجماد در دمای 25- درجه سانتیگراد به پالایشگاه ارسال می گردد.
فرآیند اهدای پلاسما

به دنبال اطلاعات بیشتر راجع به پلاسما هستید؟

روی دکمه زیر کلیک کنید تا با مراحل اهدای پلاسما نیز بیشتر آشنا بشوید.
مراحل اهدای پلاسما
بهستان پلاسما

پالایشگاه، پلاسماهاي ارسال شده را پالايش نموده و سپس داروهاي بيولوژيك تولید شده جهت تأمين بخشي از نياز كشور، از سوي مرکز بهستان پلاسما به کشورمان وارد مي گردد.

مسائل کنترل کیفی در تولید هر محصولی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و از آنجا که پلاسماي این مراكز بر اساس قوانين اتحاديه اروپا، آئين نامه وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشكی و ضوابط فنی مراکز پلاسما فرزیس به روش خودکار جمع آوری و ارسال مي شود، این شرکت مورد بازدیدهای سالانه و از پیش تعیین نشده از سوی سازمان غذا و دارو ایران، و همچنین طی برنامه از پیش تعیین شده از طرف پالایشگاه کشور طرف قرارداد، قرار می گیرد.