ایجاد مراکز اهدای پلاسمای ایرانی موجب صرفه‌جویی ارزی است
مهر ۲۱, ۱۳۹۸
ایلنا
کد خبر: 817664
تاریخ خبر : 98/07/10

به گزارش ایلنا، احمد قویدل، سخنگوی کانون هموفیلی ایران با اشاره به صنعت پلاسمای خون گفت: در حالی که این صنعت در جهان بسیار پیشرفت کرده است و شرکت های جمع آوری پلاسما می توانند با ثبت جهانی پلاسمایی که جمع آوری می کنند تامین کننده های مطمئنی برای ماده اولیه مورد نیاز شرکت های دارویی بزرگ باشند، در کشور ما علیرغم نیاز جدی کشور به ارزآوری و کار آفرینی فعالیت‌های این شرکت‌ها با محدودیت‌های جدی مواجه است. متاسفانه با وجود این محدودیت‌ها نه تنها از تاسیس مراکز جمع آوری پلاسمای خون جدید جلوگیری می شود، بلکه از توسعه این مراکز در کمال شگفتی جلوگیری می‌شود. ممنوعیت صدور پلاسمای ایرانی از جمله این محدودیت‌ها است.
وی یادآور شد: لازم به یادآوری است که در دوره وزارت دکتر دستجردی جشن خودکفایی پلاسمای ایرانی برای تولید فاکتور 9 برای بیماران هموفیلی برگزار شد، ولی عدم درایت و تدبیر لازم نتوانست کشور را از این فرصت ارزنده بهره مند کند و فاکتور 9 ساخته شده از منابع پلاسمایی دیگر به کشور وارد شده و می شود.
مدیر عامل کانون هموفیلی ایران در ادامه افزود: پلاسما ماده بسیار گران بهایی که در بازار جهانی مانند نفت قیمت دارد. این قیمت به نسبت آنکه تحت استاندارد آمریکا یا اروپا جمع آوری شده باشد از لیتری 150 دلار تا 120 دلار ارزش دارد. در حال حاضر در کشورما بالغ بر 350 هزار لیتر پلاسما تولید می شود. پلاسمایی که از روش جمع آوری پلاسما به دست می‌آید چند برابر پلاسمایی است که از اهدای خون به دست می‌آید. سهم سازمان انتقال خون ایران از این تولید 120000لیتر است که از خون های اهدایی حاصل می شود.از پلاسمای خون آلبومین، IVIG و فاکتورهای انعقادی تولید می‌شود. ارزشمندترین و گرانقیمت ترین ماده ای که از پلاسما تولید می‌شود IVIG است.
وی افزود: فاکتورهای انعقادی به صورت نوترکیب از منابع غیرپلاسمایی تولید شده است و افق تولید آلبومین به روش های نوترکیب در جهان وجود دارد، اما IVIG اساسا افق تولید از غیر از خون انسان را ندارد و بسیاری از کارشناسان و دانشمندان اتفاق نظر دارند که تقریبا ممکن نیست. شرکت های جمع آوری پلاسما که اخیرا انجمنی را نیز تحت عنوان انجمن پلاسما تاسیس کرده اند بر این اعتقادند که اگر موانع توسع این مراکز برداشته شود با همین تجهیزات تا 400 هزار لیتر پلاسما قابلیت تولید دارند.
وی ادامه داد: مشتریان مراکز جمع آوری پلاسما در آمریکا در سال در طی مدت ده سال ( 2016-2006 ) از 12 میلیون نفر به 38 میلیون نفر افزایش یافته است.تعداد مراکز جمع آوری پلاسمای خون در آمریکا طی ده سال ( 2016 – 2006 ) از کمتر از 300 مرکز به 600 مرکز جمع آوری پلاسمای خون افزایش یافته است.فروش جهانی پلاسمای خون انسانی در سال 2000 پنج میلیارد دلار و در سال 2000 به 20 میلیارد دلار رسیده است.
قویدل در پاسخ به سوال که در رابطه با اینکه موانع توسعه صنعت پلاسما چیست؟ گفت: متاسفانه توسعه صنعت پلاسما سالهاست به تاسیس پالایشگاه خون گره زده شده است.تاسیس پالایشگاه نیز در گرو رفع تحریم های غیرانسانی آمریکا است. این به معنی محروم کردن کشور از ارزی است که عملا صادرات پلاسما می تواند به ارمغان آورد. در حال حاضر عملا شرکت های جمع آوری کننده پلاسما فقط مجاز هستند پلاسماها را جهت ساخت داروی ویژه ایران به شرکت های خارجی تحویل دهند و دارو های ساخته شده را به کشور برگردانند. عملا گردش تامین نقدینگی برای سفارش به شرکت خارجی همیشه با نقص مواجه است. سازمان های بیمه گر بدهی های معوق کلان به مراکز درمانی دارند و متقابلا شرکت های پخش دارو به وارد کنندگان و سازندگان دارو بدهکارند. مسیر سفارش به شرکت های سازنده داروی خارجی اساسا روان نیست.
او افزود: پلاسماهای ایران در انبارهای شرکت های خارجی در انتظار پول سفارش می مانند. قیمت گذاری این داروها همیشه با چالش های جدی مواجه است. عملا دارندگان این داروها باید در مناقصاتی شرکت کنند که بی تردید در رقابت با شرکت های بزرگ خارجی بازنده می شوند و عملا دولت با شیوه قیمت گذاری این داروها را خریداری می نماید. این فرآیند هم آنقدر کند است که چنانچه اشاره شد از زمان وزارت دکتر دستجردی عملا می بایست ما دارو ساخته شده فاکتور 9 از خارج نخریم که متاسفانه دایما خریداری کردیم و این پلاسماهای ایرانی بودند که در انبارهای شرکت های خارجی در انتظار تامین هزینه سفارش می ماندند. راهکار اساسی برای توسعه این صنعت آزاد کردن صادرات و محکم کردن نظارت بر کیفیت کار شرکت های جمع آوری کننده پلاسما از طریق سازمان غذا و دارو است. متاسفانه قرار گرفتن سازمان انتقال خون ایران که خود تولید کننده پلاسما است، در ردیف نظارت کننده بر فعالیت این شرکت ها خطای مهمی است که در کشورهای پیشرفته جهان از آن پرهیز کرده اند. این سازمان عملا یک رقیب تجاری برای این شرکت هاست که با ظرفیتی دولتی پلاسما تولید می‌کنند.
قویدل خاطرنشان کرد: منطقی ندارد که یکی از تولید کنندگان پلاسما بر کار دیگر تولید کنندگان نظارت کند. ما امیدواریم سازمان های نظارتی کشور، وزارت اقتصاد، بانک مرکزی، وزارت بهداشت، وزارت صنایع به ظرفیت های ارزآوری و کار آفرینی صنعت پلاسما توجه کنند و دولت بتواند با آزاد کردن صادرات پلاسما راه شکوفایی این صنعت را بگشاید. بی تردید بیماران هموفیلی با توسعه این صنعت می توانند از داروهای بیشتری از پلاسمای ایران که بسیار سازگار با بدن آنهاست بهره مند شوند و سطح دسترسی آنها به دارو افزایش می یابد.
وی در پایان گفت: در حال حاضر سطح دسترسی بیماران هموفیلی به دارو دو و چهاردهم واحد بین الملل و سطح دسترسی بیماران هموفیلی در ترکیه سه و نیم واحد بین الملل و سطح دسترسی بیماران ساکن کشور های اروپایی و آمریکایی 7 الی 9 واحد بین الملل است. کانون هموفیلی ایران معتقد است در کشور ما ظرفیت رساندن سطح دسترسی بیماران به 3 و نیم واحد بین الملل وجود دارد. این سطح تامین در حفظ سلامت بیماران نقش مهمی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید