نیاز سازمان انتقال خون به پلاسما و پلاکت
مهر ۲۱, ۱۳۹۸
لزوم صادرات پلاسمای خون/افزایش سطح دسترسی بیماران هموفیلی به دارو با توسعه صنعت پلاسما
مهر ۲۱, ۱۳۹۸
روزنامه شرق
کد خبر: 12472
تاریخ خبر: ۱۳۹۸ چهارشنبه ۳ مهر
ایجاد مراکز اهدای پلاسمای ایرانی موجب صرفه‌جویی ارزی است
در سال های اخیر به موازات توسعه مراکز اهدا و جمع آوری پلاسما در کشور، انتقاداتی مبنی بر رعایت نشدن استانداردهای لازم از طرف مراکز و ذکر عنوان واژه پلاسمافروشی مطرح شده است. همین مسئله بهانه ای شد تا با سیدعبدالرضا حجازی، مدیرعامل شرکت داروپلاسمای ایرانیان به گفت وگو بنشینیم و از چندوچون اهدای پلاسما در ایران و تولید داروهای مشتق از آن بپرسیم. حجازی در این باره می گوید: فعالیت مراکز جمع آوری و اهدای پلاسما موجب خودکفایی ایران در تولید دارو های مشتق شده از پلاسمای ایرانی برای بیماران خاص می شود.
آقای دکتر! شرکت هایی که جمع آوری و اهدای پلاسمای خون را بر عهده می گیرند دقیقا چه فعالیتی انجام می دهند؟
در حال حاضر دو شرکت داروپلاسمای ایرانیان و شرکت بهستان پلاسمای البرز (آرین پلاسما طب سابق) که تحت مدیریت هلدینگ دارویی بهفار فعالیت می کنند، با رسالت جمع آوری پلاسمای خون و تهیه داروهای مشتق از پلاسما تأسیس شده اند.
داروهای اصلی مشتق از پلاسما شامل داروی آلبومین، داروی IVIG یا ایمونوگلوبولین های خون، فاکتور ٨ و فاکتور ٩ مورد مصرف در بیماران هموفیلی است. پلاسمای جمع آوری شده از دو مرکز داروپلاسمای ایرانیان واقع در اسلامشهر و یافت آباد و مرکز بهستان پلاسمای البرز واقع در کرج، جهت فراوری به پالایشگاه خون در خارج از ایران فرستاده شده و نهایتا داروهای مشتق شده جهت مصرف بیماران به ایران ارسال می شود. شرکت داروپلاسمای ایرانیان در سال ٨۵ تأسیس شده است. مرکز جمع آوری پلاسما واقع در یافت آباد در سال ٨٨ شروع به کار کرده است. 80 تخت اهدای ما در مراکز اهدا به صورت روزانه آماده پذیرش مراجعان محترم است. جهت کنترل و اطمینان از عدم آلودگی پلاسما جمع آوری شده از اهداکنندگان از نظر آلودگی به ویروس های HBV، HIV و HCV، روی پلاسما جمع آوری شده آزمایشات خاص هم در ایران و هم در پالایشگاه واقع در کشور آلمان انجام می شود.
گاهی برخی انتقادهایی مطرح می کنند مبنی بر اینکه تنها 30 درصد از پلاسماهای ارسالی به کشوری همچون آلمان فراوری می شود و بقیه آن به کشور مربوطه فروخته می شود! آیا این نقدها از منظر علمی امکان پذیر است؟
طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی WHO کل فراورده های مشتق از پلاسمای هر کشوری بهتر است که از پلاسمای همان کشور تولید شده باشد. علت آن هم این است که هر کشوری یک سری بیماری های بومی دارد که این بیماری های بومی باعث می شوند در بدن من و شما و همه افراد ساکن در آن منطقه یک سری آنتی بادی علیه این بیماری ها تشکیل شود. به همین دلیل است که وقتی شما به یک کشور آفریقایی سفر می کنید، در ابتدا ممکن است به برخی بیماری ها مبتلا شوید اما به تدریج و مثلا پس از دو سال بدنتان به آن شرایط عادت می کند یا به اصطلاح ایمن می شود؛ یا مثلا ممکن است شما نسبت به ویروس آنفلوآنزایی که در ایران هست مقاوم باشید ولی به ویروس آنفلوآنزا در یک کشور دیگر مقاوم نباشید. در واقع می توان گفت آنتی بادی های بدن افراد در مناطق مختلف جغرافیایی با یکدیگر متفاوت است. از طرفی ممکن است ویروس هایی در برخی مناطق باشند که ما هنوز این ویروس ها را شناسایی نکرده ایم؛ بنابراین ممکن است داروی مشتق از اهداکنندگان پلاسما از کشور دیگر، ناقل بیماری هایی باشد که افراد جامعه ما را هم بیمار کند.
از این گذشته طبق قوانین وزارت بهداشت ایران و سازمان غذا و دارو، صادرات پلاسما و حتی صادارت داروهای مشتق از پلاسما هم ممنوع است. پس ما نمی توانیم پلاسما و داروهای مشتق از آن را به کشور دیگری بفروشیم.
دلیل این ممنوعیت چیست؟
البته بهتر است این پرسش را مدیران محترم سازمان غذا و دارو پاسخ دهند؛ به طور خلاصه تا مادامی که نیاز صددرصدی ما به یک فراورده در داخل کشور برطرف نشده باشد، اجازه صادرات آن به کشورهای دیگر داده نمی شود. تمامی مشخصات پلاسمای جمع آوری شده شامل حجم جمع آوری شده، آزمایشات کیفی انجام شده روی آن و میزان داروی تولیدشده از هر لیتر پلاسما در اختیار سازمان غذا و دارو قرار داده می شود و مجوز ارسال پلاسما و همچنین واردات داروی تولیدشده فقط بعد از کنترل کارشناسان محترم سازمان غذا و دارو صادر می شود. پس بر اساس میزان پلاسمای ارسالی ما باید عینا دارو وارد کنیم. اگر دارو به میزان پلاسمای ارسالی وارد نکنیم سازمان غذا و دارو با ما برخورد می کند. با این حساب می توان گفت کسانی که چنین اظهارات غیرواقعی ای را در فضای رسانه ای مطرح می کنند، اطلاعات کافی در این باره ندارند.
چقدر فرایند اهدا و تبدیل پلاسما به داروهای مشتق شده از آن ایمن است؟
فعالیت مراکز پلاسما تحت نظارت و بازرسی مداوم سازمان غذا و داروی ایران به عنوان نهاد ناظر و صادرکننده مجوز فعالیت مراکز پلاسمافرزیس، سازمان انتقال خون ایران و وزارت بهداشت کشور آلمان قرار دارد. مراکز پلاسما جهت ارسال پلاسما به پالایشگاه های واقع در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و تولید دارو توسط آن پالایشگاه ها نیاز به تأییدیه وزارت بهداشت آن کشور نیز دارند. بنابراین وزارت بهداشت کشور آلمان به صورت دوره ای از مراکز پلاسما بازدید کرده و بر اساس الزامات GMP اقدام به ممیزی مراکز می کند. ارسال پلاسما و نهایتا تولید و توزیع دارو جهت مصرف بیماران خاص نیازمند تأییدیه نهادهای ناظر داخلی و خارجی است. تمامی فرایندهای جمع آوری پلاسما شامل پذیرش، غربالگری اهداکنندگان، جمع آوری پلاسما و انجام آزمایشات کیفی روی محصول، نگهداری و ارسال آن نیز بر اساس استانداردهای مراکز پلاسمافرزیس صادره از سازمان غذا و دارو صورت می گیرد. در هر بار اهدای پلاسما، از اهداکننده نمونه ای جهت انجام آزمایش غربالگری و اطمینان از عدم آلودگی ایشان به ویروس های HBV، HIV و HCV گرفته می شود. همچنین این آزمایشات در کشور آلمان نیز به روش دقیق تر مجددا تکرار می شود. در صورت وجود آلودگی در نمونه آزمایش شده، اهداکننده به طور دائم از اهدای پلاسما منع شده و کلیه پلاسماهای دریافت شده از ایشان از چرخه تولید خارج می شود. به علاوه روی محصول ارسال شده به پالایشگاه واقع در کشور آلمان نیز آزمایش های بسیار اختصاصی به روش NAT انجام می شود و در صورت وجود عامل ویروسی این پلاسما از چرخه تولید خارج شده و به مرکز جهت ممانعت از اهدای مجدد اهداکننده اطلاع رسانی می شود. با این وجود به منظور کاهش ریسک ناشی از ورود عوامل ویروسی به داروی در حال تولید در سه مرحله ویروس زدایی صورت می گیرد تا کلیه ذرات احتمالی موجود در پلاسما از بین برود.
مراکز اهدای پلاسما در ایران چقدر صرفه جویی ارزی برای کشور به همراه داشته اند؟
هر لیتر پلاسما در بازارهای بین المللی حدود ۱۲۰ یورو است و روی هر لیتر پلاسما حدود ۱۸ یورو ارزبری داریم. اما با تولید دارو از پلاسمای ایرانی حدود ۱۰۲ یورو صرفه جویی ارزی برای کشور ایجاد می کنیم. ما در سال گذشته ۱۲۰ هزار لیتر پلاسما در مراکز وابسته به هلدینگ بهفار تولید کردیم که بیش از ۱۲ میلیون یورو صرفه جویی ارزی به همراه داشته است. از طرفی در مجموع از ابتدای فعالیتمان تاکنون حدود ۶۶ میلیون یورو صرفه جویی ارزی داشتیم، در نتیجه دارویی که از پلاسمای ایرانی تولید می شود علاوه بر فوایدی که برای سلامت بیماران دارد صرفه جویی ارزی نیز به دنبال دارد و به دلیل اینکه ارزان تر تمام می شود، مزیت قیمتی هم دارد.
مشکلات و چالش هایی که شما از لحاظ ساختار بوروکراتیک و... با آنها مواجه هستید چیست و چرا خودتان اقدام به تولید دارو از پلاسما نمی کنید؟
متأسفانه چندسالی است که جلوی توسعه مراکز اهدای پلاسمای خصوصی گرفته شده است و این مسئله باعث می شود که این صنعت رشد نکند. باید توجه داشت که تأسیس پلاسما در کشور در صورتی از نظر اقتصادی به صرفه است که حجم قابل توجهی پلاسما از طریق مراکز تولید شود. به همین دلیل است که شرکت ها به دنبال ایجاد پالایشگاه خون و تولید دارو از پلاسما نمی روند؛ بنابراین باید اجازه توسعه مراکز اهدای پلاسمای خصوصی در کشور داده شود، چراکه فراورده های مشتق از پلاسما محصول استراتژیک محسوب می شوند و این به نفع کشور است که داروهای مشتق از پلاسما در داخل کشور تولید شوند.

دیدگاهتان را بنویسید