سولات متداول

اوايل دهه۷۰ ميلادي نوعي ماده براي درمان بيماران هموفيلي توليد شد كه نخستين‌بار دانشمندان سوئدي به تكنولوژي آن دست پيدا كرده بودند. آنها پلاسماي خون افراد سالم را گرفته و از آن براي درمان بيماران استفاده مي‌كردند. در ايران هم استخراج پلاسما از خون سابقه‌اي بيش از ۴۰سال دارد. از سال ۱۳۵۳جمع‌آوري پلاسما در تهران به روش پلاسما فرزيس (جداسازي پلاسما از خون به روش دستی ) شروع شد. تا سال ۱۳۸۷ جداسازي پلاسما را سازمان انتقال خون انجام مي‌داد اما از سال۱۳۸۸ نخستين مركز اهداي پلاسما در كشور افتتاح شد تا به‌طور مستقيم پلاسما را از خون افراد جدا كرده و براي مصارف درماني ذخيره كند. در اين مركز، پلاسماي خون داوطلبان جدا شده و بقيه سلول‌هاي خوني به بدن فرد بازگردانده مي‌شود. دستگاه‌هاي پلاسمافرزيس به چند روش كار مي‌كنند؛ يا با سانتريفوژ يا از طريق فيلتر كردن خون و در روش سوم هم تركيبي از اين دو، مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
2اهدای پلاسما چه مزایایی برای من دارد ؟
-مشاوره پزشکی رایگان ، کنترل علائم حیاتی نظیر فشار خون، ضربان قلب
3تست های پزشکی رایگان شامل چه مواردی می باشند؟
ایدزHIV ، هپاتیت Cو B ، سیفلیس ، اندازه گیری پروتئین اندازه گیری آنزیم های کبدی -تشخیص کم خونی
4بهتر است خون اهدا كنيم يا پلاسما؟
پاسخ اين است: هردو! در واقع اهداي هر دو اينها براي بدن شما مفيد و براي جامعه ضروري است اما اهداي خون و پلاسما هر كدام كاركردهاي خاص خودشان را دارند. با اهداي خون مي‌توانيد جان افرادي را كه به خون نياز دارند نجات دهيد و با اهداي پلاسما، مي‌توانيد كيفيت زندگي افراد بيمار را بالا‌تر ببريد و دسترسي آنها را به دارو‌ها ساده‌تر كنيد. اگر خون اهدا نكنيم، نيازمندان خون مثل حادثه‌ديدگان، بيماران خاص، زنان باردار و... از دست مي‌روند و اگر پلاسما اهدا نكنيم، بيماراني كه نياز به داروهاي ساخته شده با پلاسما دارند مثل مبتلايان به ‌ام‌اس، هموفيلي، سرطان و... براي دستيابي به داروي مورد نيازشان بايد هزينه‌اي گزاف‌تر بپردازند و دشواري بيشتري را تحمل كنند. اهداي پلاسما اما فوايد ديگري هم دارد. درحالي‌كه در هربار اهداي خون كامل، حدود ۲۰۰ ميلي‌ليتر پلاسما به‌دست مي‌آيد؛ در اهداي پلاسما به روش پلاسما فرزيس، ۵۰۰ تا 7۰۰ ميلي‌ليتر پلاسما به‌دست خواهد آمد. همچنين هر فرد مي‌تواند هر‌ماه 3 بار (با فاصله حداقل 7 روز ) پلاسما اهدا كند اما سقف اين كار حداكثر 36بار در سال است.
5این مراکز اهدای پلاسما توسط چه کسانی تاسیس شده است؟
درکشورمان ایران توسط عده ای از خیرین نوع دوست مراکز تخصصی اهدای پلاسما تحت نظارت وزارت بهداشت ایران و اروپا با اخذ مجوزهای لازم تاسیس گردید. مراکز داروپلاسمایِ‌ ایرانیان ،‌ فرایند اهدای پلاسما رو براساسِ استانداردهایِ اتحادیه‌ی اروپا و شیوه‌نامه‌هایِ وزارتِ بهداشتِ کشورِ انجام میدهد . و ممیزی های سالانه توسط سازمان‌ بازرسیِ اتحادیه اروپا ، سازمان انتقال خون و سازمان غذا و دارو انجام می گیرد.
6چند دفعه مي توانم اهداء كنم؟
دفعات اهداء در سال بر اساس آخرین دستورالعمل های مصوب وزارت محترم بهداشت36 مرتبه در سال می باشد .
7پلاسما براي چه منظوري مورد نياز است؟
در واقع مواد اوليه دارويي را براي مبتلايان به بيماري‌هاي خاص تأمين كرده‌ايد. از پلاسماي اهدايي شما ۳ فراورده گرفته مي‌شود؛ «ايمونوگلوبولين تغليظ شده» براي درمان بيماران مبتلا به ‌ام‌اس، نوزادان نارس، سوختگي‌هاي شديد و افرادي با نقص سيستم ايمني، «فاكتورهاي انعقادي» مثل فاكتور۸ و فاكتور۹ براي درمان بيماران هموفيلي و افراد با نقص مادرزادي سيستم انعقادي و «آلبومين» براي درمان افت فشارخون ناشي از خونريزي‌هاي شديد و... اين فاكتور‌ها در تهيه داروهاي بيماران خاص و صعب‌العلاج استفاده مي‌شود و خيلي وقت‌ها ادامه زندگي زنان باردار، نوزادان نارس، بيماران مبتلا به هموفيلي، سرطان، هپاتيت، كزاز و... به اين دارو‌ها بستگي دارد. بعضی از بیماران هموفیلی، سرطانی ، افراد دارای نقص سیستم ایمنی و افراد دارای سوختگی های شدید مجبور به مصرف روزانه یا هفتگی این دارو هستند.
8شرایط پذیرش داوطلبین اهدای پلاسماچیست ؟
18تا 60 سال داشته باشید. وزن شما 52 کیلوگرم به بالا باشد. سواد خواندن و نوشتن داشته باشید. کارت شناسایی معتبر (کارت ملی) به همراه داشته باشید.
9آيا اهداهاي فراوان مي تواند مضر باشد؟
اهدای پلاسما يك روند و فرآيند پزشكي است كه با نهايت دقت منطبق بر آخرین استاندارد های جهانی توسط پزشكان و كاركنان و كادرپزشكي مورد كنترل قرار مي گيرد. و اگر تغذیه شما بعد از اهدا طبق توصیه های پزشک مرکز انجام گیرد ( مصرف پروتئین : تخم مرغ ، سویا ، عدس ، مرغ ، گوشت )ضرری برای شما ندارد.از آنجا که 90% پلاسما را آب تشکیل میدهد با خوردن 24 ذساعت با خوردن مایعات جایگزین می شود.
10آيا احتمال سرايت بيماري در حين اهداء وجود دارد؟
خير، براي خون گيري فقط از مواد و اقلام يك بار مصرف استريل استفاده مي شود و حتي دستگاهي كه در آن پلاسما از سلول هاي خوني جدا مي گردد، به هيچ وجه تماسي با خون يا پلاسما برقرار نمي كند.
11بر سر پلاسماي اهدائي من چه مي آيد؟
از پلاسمای اهداء شده ، پس از انجام آزمایشات لازم و حصول نتایج جهت اطمینان از سالم بودن محصول ، طی پروسه پالایش دارو جهت درمان بیماری های خاص تولید می گردد .
12پلاسماي خون چيست؟
پلاسما، ماده متشكله مايع خون است و ۵7% از خون را تشكيل مي دهد. ۴3 در صد باقيمانده را همان سلول هاي خوني (گلوبول هاي خوني) و اجزاي تشكيل دهنده ثابت خوني تشكيل مي دهند.پلاسما محتوي ۹0% آب و 10% باقیمانده نيز مواد پروتئيني مهم و اصطلاحاً مواد انتقال دهنده (مواد غذائي ،توليدات متابوليسمي هورمون هاو ويتامين ها) است.بيش از ۱۲۰ پروتئين موجود در خون داراي عملكرد هاي ويژه براي بدن هستند،به كمك روش هاي مدرن مي توان هر يك از اين پروتئين ها را از خون به طور جداگانه فرآوري نمود و جهت مقاصد درماني مورد استفاده قرار داد.
13اهدای پلاسما چه روندي دارد؟
در مراكزپلاسما ،مراجعین واجد شرایط به‌ طور رایگان توسط پزشكان مجرب معاینه کامل شده و در صورت تایید معاینات بالینی و سلامت فرد ، قبل از ورود به فرآیندِ اصلیِ اهدا آزمایشات عفونی و ویروسی ایدز،هپاتیت ، سیفلیس از خونِ مراجعه کننده گرفته می شود تا بررسی شود که این ،فرد توانایی اهدا پلاسما را دارد. بعد از گذشت چند روز که سلامتی و آمادگیِ کاملِ فرد به عنوانِ کسی که می‌خواهد پلاسما اهدا کند بررسی و تایید شد، روندِ اصلیِ اهدا شروع می‌َشود که حدوداً یک ساعت زمان می برد. .در اهدای پلاسما همچون اهداء معمول خون كامل، از يكي از رگ هاي بازو مقدار معيني خون گرفته مي شود . در اين دستگاه پلاسماي خون مستقيماً از سلول هاي خوني جدا شده و فرآوري مي گردد و در ضمن آن سلول هاي خوني مجدداً به بدن باز گردانده مي شوند. اين فرآيند كه پلاسمافرزيس ناميده مي شود ، بدن را تحت فشار نگذاشته و به راحتي توسط بدن تحمل مي شود. در ظرف مدت دو روز شما مجدداً تمامي اجزاي تشكيل دهنده پلاسماي گرفته شده تان را باز خواهيد ساخت.
14یا کسی که رسما پس از انجام معاینات و ازمایش ها مجوز اهدا رو دریافت میکند کاملا خون سالمی دارد؟ منظورم این است که اگر کسی مبتلا به ایدز باشد از اهدای اون جلو گیری می شود؟
با توجه به اینکه بیماری های ویروسی دارای دوره نهفته هستند با یک نوبت آزمایش و معاینه اطمینان کامل جهت سلامت فرد اهداکننده احراز نمیگردد و به این دلیل پلاسماهای اهدایی می بایست تا احراز نتیجه کامل در قرنطینه قرار بگیرد. در صورت مشخص شدن هر گونه بیماری های منتقله از طریق خون مثل ایدز از اهدای اهداکننده جلوگیری به عمل آمده و پلاسماهای اهدا شده توسط ایشان که در قرنطینه قرار دارد معدوم می گردد.
15در هربار اهدای پلاسما چه ازمایشهایی بر روی پلاسما انجام میشود؟ در مضارب ۵ چه ازمایشهایی انجام میشود؟
در هر بار اهدای پلاسما آزمایش های ویرولوژی HIV ، HCV ، HBV و سیفلیس بررسی می شود در مضارب4 علاوه بر آزمایشات ویرولوژی ذکر شده، آزمایشات بیوشیمی شامل ALT، TP و IgG انجام می شود
16داروهایی که از پلاسما تهیه میشه چطور در اختیار بیماران نیازمندقرار میگیره؟رایگان یا در قبال وجه؟
داروهایی که از پلاسمای انسانی تهیه میشود شامل فاکتورهای انعقادی هشت و نه، آلبومین و ایمونوگلوبولین جی است. بر اساس برنامه سازمان بهداشت جهانی who کلیه داروهای مشتق از خون و پلاسما، باید از مردم همان کشور تهیه گردد تا از پراکنش و تسری بیشتر بیماریهای غیر بومی به سایر نقاط جهان کاسته گردد. لذا وزارت بهداشت و سازمان انتقال خون در این راه با همکاری شرکتهای خصوصی به این امر مهم اهتمام ورزیده و از همه پتانسیل داخلی برای رسیدن به هدف فوق استفاده مینمایند. فاکتور هشت و نه دو داروی اصلی بیماران هموفیلی از طریق مرکز جامع درمان بیماران هموفیلی به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار میگیرد اما این رایگان بودن نشان از تولید رایگان دارو نیست همانگونه که بسیاری از مواد خوراکی مانند چیپس و پفک نیز که کیفیت غذایی بالایی هم ندارند رایگان تولید نمیشوند چه برسد به داروهایی با کیفیت جهانی و پروسه طولانی تولید. بنابراین دولت محترم با پرداخت یارانه این داروها را به از شرکت بهستان پلاسما خریده و به رایگان در اختیار بیماران قرار میدهد که هم باعث اشتغالزایی شده و هم نظر سازمان بهداشت جهانی را فراهم نموده است، اما در مورد دو داروی آلبومین و ایمونوگلوبولین جی، با افزایش تولید داخل بحث رقابت در بازار انحصاری واردات پیش آمده و ضمن اینکه داروهایی با بالاترین کیفیت در اختیار بیماران ایرانی قرار گرفته باعث کاهش چشمگیر قیمت این داروها نیز شده است. قطعا تنها راه برای کم نمودن قیمت دارو کاهش واردات در اثر افزایش تولید داخلی خواهد بود. ضمنا این دو دارو اکثرا تنها در داروخانه های بیمارستانی یا داروخانه های معتبر نظیر شهید کاظمی، هلال احمر یا سیزده آبان در تهران و در شهرستانها هم داروخانه های معتبر و خاص توزیع میگردد
17آیا با اهدای پلاسما خون، بدن اهدا کننده از نظر سیستم دفاعی ضعیف میشه ؟
بدن انسان سالم همانند یک کارخانه می باشد که درصورت کمبود هر نوع مواد ضروری بدن سریعا مشغول جبران آن میشود. از آنجایی که در ابتدای مراجعه اهداکنندگان ابتدا آزمایشی برای اندازه گیری حجم موجود در بدن آنها انجام میگردد تنها اهداکنندگانی مجاز به اهدا میشوند که مقادیر بالاتر از میزان لازم پروتیینهای موجود در بدن را داشته باشند، که این وضعیت پس از یک هفته در بدن جبران میگردد. ضمنا شما برای اهدا باید به توصیه های غذایی ارائه شده توسط پزشکان محترم مرکز حتما توجه نمایید.
18با چه فاصله زمانی پس از اهدای خون، می توان پلاسما داد؟
پس از اهدای خون حداقل باید یک فاصله دو ماهه برای اهدای پلاسما رعایت شود.
19تضمینی وجود دارد که در حین اهدا مشکلی برایمان پیش نیاید؟
قطعا هر اتفاقی در این مرکز بی افتد الزاما ارتباطی با اهدا ندارد . این حرف مثل این است که شما بگویید در صورت عبور از این خیابان برای من هیچ اتفاقی نمی افتد. یا امکان ندارد من هنگام خواب سکته کنم؟ اما با توجه به مراقبتهای پزشکی و انجام این فرآیند در شصت سال گذشته در جهان، خطرات به حداقل ممکن رسیده است و خطرش از سایر کارهای روزمره کمتر است
20کسی چربی و قند خون بالا داره اهداء پلاسما براش خوبه ؟
بطور کلی افرادی که از انسولین برای کاهش قندخون استفاده میکنند نمیتوانند اهدا نمایند ولی افراد دیابتی که قند خون آنها توسط قرص کنترل گردد به شرط اینکه دوماه از کنترل آن گذشته باشد میتوانند اهدا نمایند. درصورت عدم مصرف دارو هم برای اهدا مشکلی نیست. اما در مورد چربی، بطور کلی چربی در اهدای پلاسمای خون کم میگردد، اما چربی بالا در صورتی که با قرص کنترل میگردد مشکلی برای اهدا نیست اما قطعا برای اهدا باید از خوردن غذای چرب خودداری کنند.
21چه مدت پس از اهدای پلاسما، پلاسمای اهدایی به آلمان ارسال می شود؟
حدودا سی تا شصت روز بعد از اهدا ارسال میشود اما پروسه جمع آوری، قرنطینه، ارسال، قرنطینه ثانویه و تولید دارو و بازگشت دارو به کشور حدود شش تا نه ماه طول خواهد کشید.
22اهدای پلاسما باعث کم خونی می گردد؟برای رفع کم خونی چه کاری باید انجام دهم؟
اهدای پلاسما منتج به کم خونی نمی گردد میتوایند از پزشک مرکز برای دریافت رژیم غذایی مناسب مشاوره بگیرید.
23ایا خام گیاه خواران می توانند اهدا پلاسما نمایند؟
منع اهدا برای گیاه خواران وجود ندارد درصورتیکه بتوانند منابع مورد نیاز پروتئین بدن را از جایی تامین کنند مثلا قارچ حبوبات، سویا و حتی لبنیات و …
24آیا برای تبدیل پلاسما به دارو زمان خاصی مد نظر هست؟ آیا از پلاسما تازه دارو میسازند؟
پلاسماهای جمع آوری شده از زمان جمع آوری شدن و ذخیره سازی تا زمان تولید دارو بین ۷ماه تا یکسال انبارش میشوند. از پلاسمای تازه دارویی تولید نمیشود.
25چقدر هزینه بابت هزیمه ایاب و ذهاب پرداخت میکنید ؟
همکاران واحد صندوق و همکاران روابط عمومی میتواندد شمارا راهنمایی نمایند.
26کلا یک فرد چندبار میتواند اهدا کند ؟
از سن ۱۸ تا ۶۰ سال و در هر سال 36 بار یعنی یک نفر با قوانین فعلی نهایتا 1512 بار.
27اگر دست اهداکنند ه کبود شد و در مرتبه بعد اجازه اهدا به او ندادند پرسنل چه توضیحی به آنها بدهند؟
شایع ترین عارضه اهدای پلاسما کبودی دست است که یا در اثر اشکال در رگ گیری یا عدم رعایت شرایط بعد از اهدا اتفاق میافتد که با کمی صبر بهبود می یابد. باید کبودی دست برطرف شود تا اهداکننده بتواند اهدا نماید. بعد از رفع کبودی هیچ مشکلی برای اهدا نیست. ممنون از شما و پوزش از کبودی دست تان. در مراجعات بعدی در صورت مشاهده هر گونه کبودی تا 24 ساعت اول بعد از اهدا ، کمپرس سرد (استفاده از یخ ) در محل بسیار کمک کننده است.و اگر همچنان در روز دوم کبودی مشاهده شد از کمپرس گرم استفاده نمایید.
28آيا كسي كه مشروبات الكلي مصرف كرده ميتواند پلاسما اهدا کند یا مدت زمانی را باید صبر کند
بله میتواند فقط باید ۲۴ تا ۴۸ ساعت از آن گذشته باشد و فرد دائمالخمر نباشد.
29هر چند وقت یکبار میتونیم پلاسما اهدا کنیم ؟
شما میتوانید هفته ایی یکبار اهدا کنید (از لفظ باید هفته ایی یکبار اهدا کنید ، استفاده نکنیم تا اهداکننده تصور نکند اجباری در کار است)
30با توجه به اینکه من اهداکننده هستم اگر روزی من به دارو های مشتق از پلاسما احتیاج داشتم مرکز شما می تواند به من بدهد؟
خیر در مراکز پلاسما فقط جمع آوری پلاسما انجام میگیرد. و سپس دارو های مشتق از پلاسما توسط خود وزارت بهداشت بین مراکز درمانی توزیع می گردد.
31چرا یکی از مراکز پلاسمای خون در این منطقه واقع شده است؟
با توجه به جمعیت متراکم و بافت مذهبی و به خودی خود تمایل بالا برای خدمت رسانی به هموطنان، مناطق جنوبی شهر از پتانسیل بالایی برخوردار است و همچنین احساس همدردی و کمک به همنوع در جنوب شهر بیشتر است.
32چرا پلاسما در ایران تبدیل به دارو نمیشود؟
چون در کشور ما پالایشگاه عملیات جداسازی وجود ندارد و پلاسما باید به خارج از کشور فرستاده شده و بعد از استخراج ماده مورد نیاز به ایران برگردانده می شود. ارسال پلاسما به كشورهاي اروپايي موجب شده كه بخش قابل‌توجهي از داروها با پلاسماي ايراني توليد شود؛ پلاسمايي بومي و باكيفيت كه قيمت تمام‌شده داروهايي كه با آن تهيه مي‌شود، پايين‌تر است.
33بیشتر مراجعه کنندگان در چه رده سنی و با چه جنسیتی هستند؟
بیشتر اهداکنندگان در رده سنی 25-35 سال هستند. و 80% اهداکنندگان آقا هستند.
34بیماری ایدز چطور وارد ایران شد؟
در سال ۱۳۶۴ از طریق یک شرکت فرانسوی فراورده‌های خونی که، آلوده به ویروس اچ‌آی‌وی بود وارد ایران شد و به بیماران هموفیلی که نیاز دائم به دریافت انواع فاکتورهای انعقادی خون دارند داده شد. در سال ۱۳۶۶ اولین مورد از بیماران هموفیلی که از طریق فراورده‌های خونی آلوده به بیماری ایدز مبتلا شدند شناسایی شد.
35هموفیلی چه بیماری است ؟
هموفیلی بیماری است که از لخته شدن خون جلوگیری می کند، به همین دلیل خونریزی در افرادیکه به این بیماری مبتلا هستند، دیرتر از سایرین بند می آید. این یک اختلال ژنتیکی است و این یعنی درنتیجه ایجاد تغییر در ژن ها پدید می آید که می تواد ارثی باشد. یک بیمار هموفیلی دچار کمبود فاکتور ۸ و فاکتور ۹ می باشد. علایم اولیه هموفیلی خونریزی‌های طولانی پس از خراش‌های کوچک ميباشند اینگونه حوادث با کوچک‌ترین تحریکی پیش می‌آیند و احتمالاً یک پسر بچه را از انجام بازی محبوبش یعنی فوتبال یا انجام هر کار کوچک دیگری که احتمال دارد زانو دچار پیچیدگی شود بازمی‌دارد. تجمع خون در مفاصل ممکن است باعث خشک شدن مفصل شده و کودک را بطور کامل فلج کند یا خونریزیهای غیر منتظره‌ای در ماهیچه‌ها به وقوع بپیوندد.
36اهدای پلاسما ضرر ندارد؟
اگر توصیه های پزشکان مرکز را رعایت کنید وخدایی نکرده بیماری نداشته باشید ضرری ندارد
37چرا دست ها وپاها هنگام اهدا گزگزمی کند؟
معمولا در بیشتر اهداکنندگان گاهی این مسئله رخ می دهد که به دلیل ماده ضد انعقادی است که حین پروسه استفاده می شود.ولی اگر زیاد رخ می دهد به دلیل کمبود کلسیم اهدا کننده است وفرد باید برای پیشگیری ازاین مسئله ونیز جلوگیری از پوکی استخوان ناشی از کمبود کلسیم روزی یک قرص کلسیم – دی استفاده کند چون بیشتر مردم ایران دچار کمبود کلسیم هستند.لازم به ذکر است که اهدای پلاسما موجب کمبود کلسیم نمی شود بلکه اگر فرد ذاتا کمبود کلسیم داشته باشد دچار این علائم حین اهدا می شود.
38ایا خونی که به بدن برمیگردد در دستگاه آلوده نمی شود؟
خیر زیرا تماما از لوازم یکبار مصرف برای هر اهداکننده استفاده می گردد.
39آیا امکان این هست که خون به بدن برنگردد؟
خیر زیرا اینجا مرکز اهدای پلاسما است نه مرکز اهدای خون واگر خون به بدن شما برنگردد دچارضعف وکم خونی خواهید شد.
40داروهای مجاز از نظر اهدا کدامند؟
به طور کلی مسکن ها ی معمولی به جز قرص آکسار مانعی ندارند به شرط اینکه دچار درد نباشید.وهمین طور قرص ها و داروهای ویتامین وتقویتی مشکلی برای اهدا ندارد.وهمچنین داروهای ضدبارداری خانمها منعی ندارد.
41آیا می توان حین اهدا خوابید؟
خیر اهداکننده به هیچ عنوان نباید حین اهدا بخوابد زیرا اولا پروسه اهدا مستلزم ضربه زدن با دستها است ووقتی اهدا کننده خواب باشد این امر مختل می گردد. بنابراین اهدا طولانی تر می شود واحتمال مشکلات وعوارض اهدا بالاتر می رود.درضمن ممکن است درحین خواب دست اهداکننده تکان خورده و رگ ایشان دچار آسیب وپارگی شود.وهمچنین اگر اهدا کننده خواب باشد ممکن است پرستاران تصور کنند که دچار افت فشار و غش شده اید ودر موقع غش لازم است پرستاران اقدامات مربوطه را انجام دهند مثلا به صورت فرد اب بزنند ویا به صورتش سیلی بزنند و....
42چرا باید ازمصرف غذای چرب پیش از اهدا خودداری کرد؟
زیرا اولا منجر به اختلال در نتیجه آزمایش میشودواین اختلال می تواند منجر به منع اهداکننده شود .از طرفی پلاسمای چرب قابل استفاده برای تهیه دارو نیست.بنابراین موجب هدر رفتن زمان نیرو و هزینه مرکز وفرد اهداکننده می گردد.
43آیا اهدای پلاسما منجر به پیری زود رس ویا پوکی استخوان یا ریزش مو میشود؟
خیر به هیچ وجه میان اهدای پلاسما ومواد مذکور ارتباطی وجود ندارد. واگر مثلا ریزش مو برای فردی اتفاق بیافتد علت دیگری به جز اهدای پلاسما موجب ان می باشد.
44آیا امکان تغییرمدت منع/استراحت پزشکی وجود دارد؟
مدت استراحت تعیین شده برای هر فرد براساس ضوابط اعلام شده از سوی وزارت بهداشت وبه صلاح اهداکنندگان گرامی باشدومعمولا امکان تغییر وکاهش مدت منع وجود نداردبه جز موارد استثناء که با بررسی برخی عوامل امکان این کاهش وجود دارد.
45برای پیشگیری ودرمان ضعف وسرگیجه پس از اهدا چه راهکارهایی وجود دارد؟
درصورتی که اهداکننده در2ساعت قبل از اهدا مقدار فراوان مایعات خصوصا آب فراوان استفاده نماید و شرایط جسمی و تغذیه ای لازم برای اهدا رعایت نماید به هیچ عنوان دچار سرگیجه و ضعف نخواهد شد. همچنین مصرف مایعات پس اهدا نیز کمک اهدا کننده خواهد بود.
46حین اهدا دچار دندان درد میشویم علت چیست؟
دندان درد هنگام اهدا می تواند دو علت داشته باشد اولی خراب بودن دندان و علت دیگر کمبود کلسیم فرد اهدا کننده برای اینکه این مسئله در اهدا های بعدی تکرار نشود باید دندان خراب را درمان نمود ونیزبا انجام آزمایش کلسیم خون ومصرف قرص کلسیم روزانه ازاین مسئله پیگیری کرد.
47آیا اهدای پلاسما موجب ناتوانی جنسی می شود؟
اهدای پلاسما موجب ناتوانی جنسی نمی شود ولیکن فردی که دچار اختلال ناتوانی جنسی هم هست نمی تواند و نباید اهدا نماید زیرا همانند سایر اختلالات بدن این امر می تواند ایجاد آسیب نماید.فرد اهداکننده باید از هرنظرسالم باشد.
48آیا می توان همزمان درچندین مرکزاهدا کرد؟
با توجه به اینکه فاصله مناسب بین دو اهدای پلاسما از نظر وزارت بهداشت 7روز تعیین شده و در طول سال بیش از 36 اهدا مجاز نمی باشد اگر این نکات و فواصل رعایت شود مانعی برای اهدا در چند مرکز وجود ندارد ولیکن در صورتیکه فاصله وتعداد اهدای مجاز رعایت نشود اهدا در چند مرکز منجر به افت میزان پروتئین و فاکتور ایمنی می شود و به هیچ وجه صلاح نیست .
49چه آزمایشاتی در این مرکز انجام می شود ؟
آزمایشات شامل تعداد سلول های خون ـ کم خونی ـ غلظت خون ـ کبد ـ فاکتور ایمنی ـ پروتئیین و بیماری های عفونی (هپاتیت ها و ایدز و سیفلیس) می باشد . آزمایش چربی و قند و تیروئید و... در این مرکز انجام نمی شود
50چگونه می توان از ابتلا به کبد چرب پیشگیری کرد ؟
مصرف مواد غذایی چرب منجر به کبد چرب می شود و همچنین بی تحرکی و اضافه وزن خصوصا چاقی شکمی منجر به کبد چرب می گردد و همچنین مصرف یک سری دارو ها مثل متادون و مصرف الکل ایجاد کبد چرب می کند.
51آیا امکان کاهش حجم اهدا وجود دارد؟
تعیین حجم اهدا در سیستم بر اساس وزن و نتایج آزمایشات انجام شده محاسبه می گردد . لذا معمولا امکان این کاهش وجود ندارد . فرمول محاسبه حجم از طرف وزارت بهداشت تایید گردیده است .
52آیا امکان اینکه با دستگاه های کوتاه (نایگل) اهدا کنم وجود دارد؟
انتخاب دستگاه توسط پزشک مرکز بر اساس نتایج آزمایشات و نیز وزن و فشار خون اهدا کننده و یک سری عوامل دیگر مثل سن و بررسی اهداهای قبلی صورت میگیرد .در صورتیکه اهدا با هر دستگاهی از نظر پزشک بلامانع باشد انتخاب دستگاه توسط سیستم و بر اساس نوبت بندی دستگاهها در سیستم انجام می شود بنابراین امکان انتخاب دستگاه توسط اهدا کننده وجود ندارد .
53آیا ترازوی اتاق پزشک دقیق است؟
تمام دستگاه های مرکز از جمله ترازوها حداقل سالی یکبار توسط مراکز پیشرفته تحت کالیبراسیون قرار می گیرند و به طور مرتب تحت کنترل مهندس پشتیبانی فنی قرار دارند و همچنین دستگاه های این مرکز همگی ازبهترین برندهای جهانی تهیه شده اند .در مورد ترازوها امکان اختلاف در حد 400ـ500 گرم وجود دارد و اختلاف بیشتر میتواند ناشی از لباس فرد باشد.
54علت درد محل رگ گیری پس از اهدا چیست و چه باید کرد ؟
درد در محل رگ گیری ناشی از دلایل مختلف می تواند باشد یکی از دلایل ضخیم بودن سوزن رگ گیری است که به دلیل حجم مایعات این مسئله اجتناب ناپذیر است نکته دیگر نازک بودن رگ و یا مصرف مایعات کم قبل از اهدا می باشد که می تواند ایجاد درد در حین و پس از اهدا کند از طرفی پوشیدن لباس با آستین تنگ با ایجاد فشار روی ناحیه بازو و رگ می تواند موجب درد آن ناحیه و همچنین مختل شدن اهدا شود .ورزش شدید و انجام کار های سنگین و فشار روی ناحیه رگ گیری از عوامل دیگر ایجاد درد است . توجه به توصیه های پزشکان و پرستاران مجموعه می تواند این را کاهش دهد . در صورتیکه دچار درد محل رگ گیری شدید در روز اول اهدا در روی ناحیه یخ قرار دهید و از روزهای بعد از حوله گرم روی ناحیه استفاده نمایید . مصرف مسکن های ساده مثل استامینوفن کمک کننده است در صورتیکه با این مراقبت ها درد کمتر نشد با مرکز تماس گرفته و یا نزد پزشکان مرکز مراجعه فرمایید.
55برای رفع جای سوزن در محل رگ گیری چه باید کرد ؟
معمولا برای رفع این مسئله راه حلی وجود ندارد مگر افزایش فاصله اهدا و یا مصرف کرمهای ترمیم کننده که تا اندازه ای بهبود می بخشد .
56فواید اهدای پلاسما چیست ؟
با توجه به اینکه اهداکنندگان تحت آزمایشات منظم و کنترل فشار خون و معاینات پزشکی قرار می گیرند بنابراین اولین و مهمترین فایده اهدای پلاسما کنترل منظم سلامتی است . ضمنا به دلیل اینکه اهداکنندگان باید توجه بیشتری به مصرف مایعات سالم داشته باشند این امر منجر به افزایش سلامت اهداکنندگان میگردد و همچنین در حین اهدای پلاسما مقدار کمی از مواد زائد خون و چر بی های اضافه ی معلق در خون از بدن جدا می گردد هرچند که میزان آن زیاد نیست و لیکن تا حدی کمک کننده است .
57پلاسما چیه؟
90% پلاسما همون آب روز مره ایه که میخوریم ( این بخش با خورد آب قبل و بعد از اهدا جایگزین میشه) و 10% مابقی اون شامل املاح، قند،چربی و پروتئین و آنتی بادیها هستش که نهایتا تا 3 روز بعد از اهدا از طریق تغذیه روزمره جایگزین میشه. در واقع پلاسما به عنوان بستری برای حمل سلولهای خونی حامل اکسیژن و مواد غذایی، آب،نمک،آنزیم،آنتی بادی و پروتئین به بافتهای بدن هستش
58ضرر نداره؟ بعدها برا خودمون مشکلی پیش نمیاد؟
اولا برا افراد سالم هیچ مشکلی نداره ، اگه اهدای پلاسما ضرری داشت که مجوز برا فعالیت چنین مراکزی نمیدادند، ثانیا قبل از اینکه از اهداکننده ای پلاسما گرفته بشه، تمام جوانب اهدا در نظر گرفته می شه، از کسانی که اهدا براشون کوچکترین ضرری داشته باشه و یا حتی پلاسمای اهدایی برا دریافت کننده دارو ضرری داشته باشه به هیچ عنوان ازشون پلاسما گرفته نمی شه. در ضمن تمام آزمایشاتی که گرفته میشه ، سوالات و معایناتی که پزشک انجام میدن برا اینه که مطمئن بشیم در اهداهای بعدی هم برای فرد کوچکترین مشکلی پیش نیاد.بنابراین شرح حال و جوابهایی که اهداکننده به پزشک میده توی تصمیم گیری پزشک خیلی کمک میکنه که مشکلی برا اهداکننده پیش نیاد. هر زمان پزشک کوچکترین عوارضی برا اهداکننده حس بکنه از اون فرد یا موقتا یا به طور دائم اهدا نمیگیره. اگه قرار باشه برا نجات یه نفر بیمار ، چندین نفر دچار مشکل بشن؛ بذارن همون یه نفر با بیماری خودش دست و پنجه نرم کنه که بهتره!
59چند وقت یه بار میشه اهدا کرد؟
در صورتی که تمام آزمایشات ویروسی در هر مرحله منفی باشه و سایر آزمایشات(مثل آزمایش کم خونی و غلظت خون، آنزیم های کبد ایمونوگلوبولین و کل پروتئین های خون) در محدوده نرمال باشه و با توجه به صلاحدید پزشک هرفرد سالم هفته ای یکبار و حداکثرسالی 36 بار میتونه اهدا کنه.
60پلاسما دقیقا برا چه بیمارانی استفاده میشه؟
بیشترین مصرف برا بیماران هموفیلی هستش که این افراد، مادرزادی و ژنتیکی این بیماری رو دارن
61چی بخوریم تا زود جایگزین بشه؟
قبل و بعد از اهدا حتما مایعات زیادی بخورید چون 90% پلاسما آب هستش و در فواصل اهدا، غذاهایی که پرویئین زیادی دارند مثل گوشت ،مرغ ،ماهی، تخم مرغ، شیر، ماست و پنیر زیاد مصرف کنید.
62چه آزمایشاتی انجام می شه؟
آزمایشات ویروسی مثل ایدز، هپاتیت و سفیلیس که باید هموشون منفی باشند که جواب قطعی اینا بعد 5 بار اهدا مشخص میشه آزمایشات کم خونی و غلظت خون، آنزیم های کبدی ایمونوگلوبولینها و کل پروتئین های خون که باید در محدوده نرمال باشند.
63درسته که میگن عصاره خون رو میگیرن ، تفالشو برمیگردونن؟
عصاره خون که سلولهای اصلی خون میشه (گلبول سفید :سیستم دفاعی بدن ، گلبول قرمز : حامل اکسیژن و مواد غذایی به بدن ، پلاکت : ترمیم بافتهای آسب دیده بدن مثل زخم ها) که اعمال اصلی رو این سه سلول انجام میدن و حین اهدا به بدن برگشت داده میشه. جواب: آیا اونایی که همچین اظهارنظری میکنند اطلاعاتی از اینکه پلاسما چیه و چه مصرفی داره دارند؟ آیا اطلاعات اونا از اطلاعات سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت بیشتره؟ از نظر علمی 90% پلاسمای خون همون آب روزمره ایه که میخوریم و این بخش با خوردن مایعات قبل و بعد از اهدا جایگزین میشه. اون 10% مابقی که میشه املاح، قند،چربی و پروتئین و آنتی بادی 48 تا 72 ساعت بعد از اهدا جایگزین میشه که فاصله اهدا حداقل یه هفته اس با این حال در اهداهای بعدی بازم آزمایشات رو کامل انجام میدیدم ببینیم جایگزین شده یا نه؟ اگه جایگزین نشده باشه پزشک استراحت میده و تا زمانی که آزمایشات نرمال نشه اهدا گرفته نمیشه
64آیا واقعا این پلاسما یا داروهایی که از پلاسما درست میشه، اهدا میشه یا میفروشن؟
بر اساس قوانین بیماریهایی که تحت پوشش انجمن بیماران خاص هستن ، تامین دارو و درمان اونا رایگان انجام میشه
65میگن داروهای ساخته شده از پلاسما خدا تومنه درسته؟
اگه داروهایی که از پلاسمای اهدایی شما عزیزان تهیه میشه ، نیاز این بیمارهارو تامین نکنه این بیمارها مجبورن داروهارو آزاد تهیه کنن که چون داروهای آزاد از کشورهای خارجی وارد میشن براشون هزینه زیادی داره
66میگن این پلاسماها به کشورهای خارجی صادر میشه درسته؟
جواب: به نظر شما در این شرایط تحریمی که هستیم؛ نه چیزی میتونیم وارد کنیم و نه چیزی میتونیم صادر کنیم؟! آیا پلاسما رو میتونیم صادر کنیم؟ تازه نیاز بیماران کشور خودمون با داروی تولیدی چندتا مرکزی که توی تهران فعالیت میکنن به طور کامل رفع نمیشه چه برسه به اینکه صادر کنیم. ولی کشورهای خارجی که هم امکاناتشون بیشتر از ماست و هم مراکزشون و اهداکنندشون بیشتر از ماست ، به راحتی میتونن مازاد نیاز کشورشونو صادر کنن
67اگه خودمون یه وقت بدنمون به پلاسما نیاز داشته باشه از داروها به خودمون رایگان میدن؟
هیچ فرد سالمی هیچوقت به پلاسما یا داروهای تهیه شده از پلاسما نیاز پیدا نمیکنه اونایی که نیاز به این داروها دارند نقص ژنتیکی دارند و مادرزادی این مشکل براشون پیش اومد بدن افراد سالم به طور مستمر با توجه به نیاز بدن از مایعات و تغذیه روزمره پلاسمای مورد نظر رو تولید میکنه
68میگن اهدای پلاسما بدن رو ضعیف میکنه و آدم زود سرما میخوره درسته؟
این اهدای پلاسما نیست که بدن رو ضعیف میکنه و سرما میخویم ، متاسفانه یه اتفاقی مثل سرماخوردگی که خیلی شایع هستش با اهدای پلاسما همزمان میشه ؛ فکر میکنیم بدنمون ضعیف شده و علتش اهدای پلاسماست ولی دلیل اون اینه که ویروس از قبل از اهدا وارد بدن فرد شده بوده ولی علائمش بعد اهدا خودشو نشون داده. در ضمن ما سلولهای ایمنی بدن رو هم آزمایش میکنیم اگه یه وقت بدن ضعیف باشه پزشک اجازه اهدا نمیده
69درسته که میگن کبد و کلیه رو از کار میندازه؟
مشکلات کلیوی و کبدی عوامل مختلفی داره ولی به اهدای پلاسما ربطی نداره ، با این حال از اونایی که این مشکلات رو داشته باشن اهدا گرفته نمیشه.
70من هربار که اهدا میکنم تا چند روز سردرد شدیدی میگیرم دلیلش چیه؟
شما حتما روزی که برا اهدا تشریف میارید حال عمومیتونو در نظر داشته باشید ، تغذیه نامناسب ، عدم مصرف مایعات کافی و نداشتن استراحت کافی و استعمال دخانیات ممکنه از علل سردرد بعد از اهدا باشه بخاطر همین قبل و بعد از اهدا مصرف مایعات و استراحت از این حالت جلوگیری میکنه
71درسته گه میگن اهدای پلاسما ریزش مو رو زیاد میکنه؟ یا بعداً برا کاشت مو از همین پلاسما میشه استفاده کرد؟
پلاسمایی که شما اهدا میکنید ، هیچ ربطی به تقویت، رشد و یا ریزش مو نداره. ریزش مو تا یه حدی طبیعیه ولی اونایی که ریزش موی بیشتری دارن دلیلش میتونه ارثی و ژنتیکی باشه. حالا اونایی که کاشت مو ( PRP )میرن یه نوعی از پلاسماست که از خود فرد گرفته میشه و زیر پوست سر تزریق میشه و کلا با اهدای پلاسما تفاوت داره.
72اگه پلاسما اهدا کنم کم خونی نمی گیرم؟
اهدای پلاسما به هیچ عنوان کم خونی نمیاره ، چون معیار کم خونی همون هموگلوبین خون هستش که حین اهدا به بدن فرد برگردونده میشه. حالا چون اینجا در هربار مراجعه کم خونی چک میشه ، و پزشک توصیه های جبران کم خونی رو به فرد میده ، اهداکننده فکر میکنه این کم خونی از اهدای پلاسما بوده . در صورتی که این کم خونی ممکنه قبل از اهدای پلاسما هم وجود داشته ولی چون آزمایشی نداده بوده ، متوجه این کم خونی هم نبوده
73اگه همزمان توی دو مرکز اهدا کنیم چی میشه؟
اهدای همزمان در دو مرکز باعث میشه که تعداد مجاز هفتگی و سالیانه که 36 بار هستش رعایت نشه و پلاسما خوب جایگزین نشه . هر زمان که سازمانهای مربوطه بررسی کنن و ببینن تعداد اهدای بیش از 36 بار مشکلی نداره همونو به مراکز اعلام میکنن و مرکز هم همون تعداد اهدایی که بخشنامه شده رو ملاک حداکثر سالیانه قرار میده.
74شما خودتونم اهدا میکنید؟
وزارت بهداشت یه بخشنامه داده که بر اساس اون پرسنلی که توی بخشهایی مثل پذیرش و اهدا و آزمایشگاه کار میکنن نباید اهدا کنن. ولی پرسنل سایر واحدها مثل روابط عمومی اهداکننده مستمر هستن
75( درخصوص خودحذفی محرمانه) اگه پلاسما برا بیماران استفاده نشه چی میشه؟ میفروشن؟
طبق توضیحاتی که توی برگه خودحذفی محرمانه داده ، گفته چنانچه در طول یک سال گذشته اعمالی همچون خالکوبی، تماس جنسی خارج از چارچوب خانواده، تزریق خون ، حجامت ، زندانی و بازداشت داشته اید ولی اینارو به هر دلیلی اعلام نکرده اید میتونید با چسبوندن بارکد خیر اعلام کنید که پلاسمای اهدایی استفاده نشه. این پلاسما به روش بهداشتی امحا شده و استفاده نمیشه. ولی اگه همه چیرو صادقانه اعلام کرده اید و هیچ موردی نبوده که شمارو در معرض بیماریهای ویروسی ایدز و هپاتیت قرار بده و خودتون اطمینان میدید که پلاسمای شما سالم و قابل استفاده اس میتونید بارکد بله رو بچسبونید و پلاسمای شما برا تولید دارو مصرف میشه . سوال پیش میاد: مگه شما آزمایش نمیکنید؟ همه پلاسماهاطبق الزامات باید در هر بار اهدا باید آزمایش بشن ؛ حالا فرقی نداره اهداکننده بارکد بله رو بچسبونه یا بارکد خیر رو . ولی در صورتی که شما با توجه به توضیحاتی که داده شده بارکد خیر رو بچسونید و اعلام کنید استفاده نشه اون پلاسما به هیچ عنوان استفاده نمیشه و دور ریخته میشه. حالا سوال پیش میاد خب طرف برا چی میاد اهدا میکنه ؟ جواب شاید هرکی دلیل خاصی برا اهدا داشته باشه ولی اکثرا بخاطر آزمایشاتش میان تا مطمین بشن مشکلی براشون پیشنیومده. بازم یه سوال پیش میاد : اگه طرف خیر رو بزنه بازم ازش اهدا میگیرید؟ اگه چسبوندن خیر با توجه به شرایطی که توی توضیحات برگه خودحذفی محرمانه داده شده باشه پزشک شرایط و صلاحیت ادامه اهدای فرد رو تعیین میکنه.
76اگه یه بار آزمایش بدیم همه چی مشخص میشه؟ یعنی سالمیم و هیچ مشکلی نداریم؟
خیر ، جواب آزمایش قطعی و نهایی بعد از 5 مرحله اهدا مشخص میشه
77وقتی چندنفر با یه دستگاه اهدا میکنن، و بلافاصله نفر بعدی بدون اینکه دستگاه ضدعفونی بشه میخوابه رو تخت و اهدا میکنه ، امکان نداره آلودگی به نفر بعدی منتقل بشه؟
بخاطر اینکه خون به هیچ عنوان وارد دستگاه نمیشه و کار جداسازی پلاسما فقط داخل ست هایی که روی دستگاه قرار میگیره انجام میشه ، پس احتمال آلودگی به صفر میرسه چون این ستها یکبار مصرفه و برای هر اهداکننده فقط یکبار استفاده میشه و بعد از اهدای هر فرد از دستگاه جدا میشه و ست جدید روی دستگاه سوار میشه.
78فرق اهدای خون با پلاسما چیه؟
اهدای خون شامل اهدای 450 سی سی خون کامل هستش که چهار ماه طول میکشه کامل جایگزین بشه و سالی سه بار بیشتر نمیشه اهدا کرد ولی اهدای پلاسما بستگی به شرایط بدنی اهداکننده داره که بخشی از پلاسمای خون جدا میشه و سلولهای اصلی و حیاتی حین اهدا به فرد برگردونده میشه و چون تا 72 ساعت بعد اهدا جایگزین میشه ماهی چهار بار میشه اهدا کرد.
79میشه هم خون اهدا کرد هم پلاسما؟
بله . ولی باید یه فاصله ای بین اینا باشه . 2 هفته بعد از آخرین اهدای پلاسما میشه خون اهدا کرد ولی بعد از اهدای خون حداقل2 ماه باید بگذره تا بشه مجددا پلاسما اهدا کرد این فاصله بخاطر اطمینان از جایگزینی کامل سلولهای خون بعد از اهدای خون هستش
80دلیل اینکه آزمایشگاهها با اهدای پلاسما مخالفن چیه؟
بخاطر اینکه اینجا تمام آزمایشات رایگان انجام و یه جورایی کار و کاسبی اونا کساد میشه ، معمولا آزمایشگاهیا با اینجور مراکز مخالفن.
81این مرکز خصوصیه؟
اینجور مراکز با مجوز وزارت بهداشت و زیر نظر سازمان غذا و دارو و انتقال خون فعالیت میکنن بخاطر اینکه هزینه تامین دارو برای بیماران خاص بر عهده دولت هستش، برا اینکه هزینه های دولت کاهش پیدا کنه بخشی از فعالیتهاشو به بخش خصوصی واگذار میکنه تا در تامین هزینه های داروها به بحران مالی نخوره
82چرا هزینه پرداخت میشه؟ مگه اسمش اهدا نیست؟
این هزینه ناچیز به عنوان هزینه ایاب و ذهاب پرداخت میشه و بخاطر سهولت رفت و آمد اهداکننده هستش. متاسفانه در این زمینه نه اطلاعات کافی به مردم داه شده و نه فرهنگ سازی درستی در این شده . بخاطر همین در جهت ترغیب و تشویقو فرهنگسازی، این هزینه به عنوان ایاب و ذهاب پرداخت میشه. حالا اونایی که با پرداخت هزینه مشکل دارن میت.نن این هزینه رو به یه نیازمندی که میشناسن و مستحقه پرداخت کنن و ثواب کارشون دوچندان بشه.
83.چرا یکی از مراکز پلاسمای خون در این منطقه واقع شده است؟
با توجه به جمعیت متراکم و بافت مذهبی و به خودی خود تمایل بالا برای خدمت¬رسانی به هموطنان، مناطق جنوبی شهر از پتانسیل بالایی برخوردار است و همچنین احساس همدردی و کمک به همنوع در جنوب شهر بیشتر است.
84اهدای پلاسما در این مرکز شامل چه مراحلی است؟ در هر مرحله چه اقداماتی صورت می¬گیرد؟
اگر می¬خواهید جزو اهدا کنندگان دائمی پلاسمای خون باشید و عضو ثابت مرکز اهدا پلاسمای منطقه(شهرک ولیعصر خیابان طالقانی ضلع جنوبی بیمارستان غیاثی مرکز اهدای پلاسما ایرانیان، تلفن 66217530) شوید، این نکات را فراموش نکنید، قبل از هر مرحله ای باید به مرکز اهدای پلاسما که در شهرک ولیعصر واقع شده است بروید البته یادتان باشد که ساعت کار این مرکز از 8 صبح تا 19 است. پس از مشاوره با پزشک تشکیل پرونده بدهید. هیچ ترسی به خود راه ندهید و زمانی که با پزشک صحبت می¬کنید، سعی کنید تمام اطلاعات جسمی خود از سابقه بیماری¬های مختلف گرفته تا حساسیت ها را در اختیار وی قرار دهید. بعد از این مرحله در یکی از باجه¬های پذیرش آزمایش خون از شما گرفته می¬شودتا اطلاعات ساده¬ای مثل غلظت خون یا کم خونی در پرونده شما درج شود.وقتی شرایط ابتدایی اهدای پلاسما در بدن شما به تأیید پزشکان برسد خونتان تست کلی می شود و آزمایش نهایی از شما گرفته می-شود.